Granulat EPDM i granulat oponiarski (NR/SBR)

EPDM, czyli etyleno-propyleno-dienowy monomer, oznacza wysokojakościową, nowoczesną gumę, która jest wykorzystywana do wymagających, technicznych zastosowań. Na co dzień spotykamy uszczelki wykonane z EPDM-u w oknach, fasadach i drzwiach; są one również używane do budowy pojazdów. EPDM nie butwieje i jest trwale odporny na promieniowanie UV (światło słoneczne). EPDM jest bezwonny, nie ma charakterystycznego zapachu gumy. W przeciwieństwie do gumy oponiarskiej, guma EPDM nie wydziela sadzy nawet po wielu latach użytkowania.

Nawierzchnie wyprodukowane z granulatu EPDM wyróżniają się szczególnie długą trwałością, dlatego też znakomicie nadają się na balkony i tarasy. EPDM jest neutralny chemicznie, a co za tym idzie – płyty mogą być bezpośrednio kładzione na izolację dachową z folii. Poza tym płytki z granulatu EPDM są odporne na chlorowaną wodę, więc można je położyć wokół basenu – z pewnością będą zapobiegały poślizgowi przed i po wyjściu z wody.

Więcej informacji o gumie EPDM znajdą Państwo w Wikipedii.

Granulat oponiarski

Opona samochodowa składa się z wielu różnych rodzajów gumy. Inną stosuje się na bieżnik, a inną na ściany boczne czy w warstwach wewnętrznych. Do produkcji opon wykorzystuje się przede wszystkim takie rodzaje gumy jak NR i SBR. Część opon po zużyciu oddawana jest do recyklingu i przerabiana na granulat gumowy. Właśnie z takiego granulatu WARCO produkuje płyty amortyzujące na place zabaw.

Płyty z granulatu oponiarskiego wytrzymują 10 - 15 lat. Są one tylko częściowo odporne na promieniowanie UV i z biegiem czasu kruszeją. Zapach gumy, typowy dla opon, może być odczuwalny przy płytach. Szybko jednak wietrzeje i w przypadku kładzenia płyt na świeżym powietrzu zupełnie nie przeszkadza.

 

Przejdź do sklepu