Montaż płyt WARCO na folii lub papie dachowej

Elastyczne nawierzchnie WARCO można instalować bezpośrednio, bez potrzeby kładzenia warstwy rozdzielającej, na izolację dachową, tj. papa lub folia dachowa. Woda deszczowa będzie przesiąkała przez płytki i spływała kanałami drenażowymi na warstwy izolacyjne.

Papa dachowa (bitumiczna) jak również folie dachowe z tworzyw sztucznych to izolacja szeroko stosowana na balkonach, dachach płaskich i tarasach na dachu. Dzięki elastyczności tych materiałów zostaje wyeliminowanych wiele problemów związanych z warunkami atmosferycznymi - problemów, które są powszechne przy zastosowaniu kafelek ceramicznych, jastrychu lub betonu.

Elastyczne nawierzchnie WARCO można instalować bezpośrednio na ten rodzaj izolacji dachowej, bez potrzeby kładzenia warstwy rozdzielającej. Woda deszczowa będzie przesiąkała przez przepuszczalne dla wody płytki i spływała - zgodnie z nachyleniem - wzdłuż kanałów drenażowych na izolację dachową.

Nierówności w podłożu spowodowane nakładaniem się warstw izolacji będą odbite na powierzchni płytek, gdyż są one elastyczne i adaptują się do podłoża. W przypadku kładzenia nowej izolacji, można uniknąć nierówności przez wyłożenie całej powierzchni dwiema warstwami; pierwszą kładziemy tak, aby kawałki folii równo stykały się ze sobą, a drugą warstwę układamy na wierzchu z przesunięciem w stosunku do poprzedniej.

Nierówności na wcześniej położonej warstwie izolacyjnej można również łatwo wyrównać przez położenie odpowiedniego kawałka materiału pomiędzy zgrubieniami, lub - jeśli zachodzi taka potrzeba - położenie większej liczby warstw, np. gdy trzeba się pozbyć kałuż w zagłębieniach.

Należy zadbać o to, by zamontowane płyty nie rozsuwały się
są 3 sposoby, by tego uniknąć:

  • zainstalować płytki z wyprofilowanym na bokach zamkiem (np. TZ30); płyty zaząbiają się jak w zamku błyskawicznym, co zapewnia stabilność i zapobiega przesuwaniu się płyt;
  • w przypadku płyt tarasowych z łączeniem na pióro i wpust (np. TD40), zainstalowanych na otwartej powierzchni bez obrzeży, należy skleić ze sobą 2 lub 3 zewnętrzne rzędy płyt za pomocą kleju poliuretanowego OP83;
  • zapewnić odpowiednie obrzeże dla układanej powierzchni.

W razie potrzeby płyty na obrzeżach należy przyciąć za pomocą piły do drewna. Płyty WARCO można instalować własnoręcznie lub z pomocą firmy budowlanej lub miejscowego fachowca (dekarza, płytkarza).

Powrót do poprzedniej strony »