Płyty amortyzujące na place zabaw

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy publiczny plac zabaw powinien spełniać normy bezpieczeństwa PN-EN 1176 i PN-EN 1177. Dla nawierzchni na placu zabaw normy te precyzują, że dana nawierzchnia powinna amortyzować siłę upadku z konkretnej wysokości i w związku z tym zapobiegać trwałym uszczerbkom na zdrowiu. Maksymalna wysokość upadku zależy od rodzaju nawierzchni i zainstalowanych na placu zabaw sprzętów. Wylicza się ją na podstawie Kryterium Urazu Głowy (HIC – Head Injury Criterion).

Najlepszą nawierzchnią na place zabaw są płyty amortyzujące z granulatu gumowego wiązanego poliuretanem. Istnieje wiele wariantów tych płyt – różnica polega przede wszystkim na ich grubości i właściwościach tłumiących. W sklepie WARCO znajdziemy produkty na każdą powierzchnię, które odpowiadają naszym wymaganiom zarówno pod względem bezpieczeństwa, zastosowania, jak i ceny.

Przy wyborze konkurencyjnych materiałów (takich jak piasek, żwir, wióry, kora czy trawa) należy wziąć pod uwagę częste i trudne do usunięcia problemy eksploatacyjne, na przykład rozkład, próchnienie, zanieczyszczenie, brak higieny, przesuwanie się i utrata materiału, potrzeba regularnej konserwacji i odnawiania, zależność od pogody, itd. Problemy te w ogóle nie dotyczą płyt amortyzujących z granulatu gumowego.

Zabawa na miękkich niczym leśna ściółka płytach jest przyjemna, nie pociąga za sobą ryzyka urazów i wyklucza dyskomfort związany z uczuciem zimnych stóp. Płyty amortyzujące izolują przed zimnem, ciepłem oraz absorbują dźwięk. Porowata struktura płyt z granulatu jest antypoślizgowa tak w suchym jak i mokrym otoczeniu. Poza tym płyty są bezpieczne niezależnie od warunków pogodowych i przepuszczalne dla wody – nawet po ulewnych deszczach nie gromadzą się na nich kałuże! Wszystko dzięki temu, że deszczówka odprowadzana jest do podłoża przez specjalne mikrokanaliki zawarte w strukturze płyt. Co istotne, woda deszczowa oczyszcza przy tym płyty od wszelkich zabrudzeń. W zależności od podbudowy, woda albo wsiąka w podłoże pod płytami, albo płynie do odpływu wody wzdłuż kanałów drenażowych, które znajdują się na spodniej stronie płyty. Reszta wilgoci rozprzestrzenia się przez płyty i szybko wysycha.

Płyty na place zabaw WARCO są także rentowne. Koszt inwestycji jest przejrzysty, a koszty utrzymania są minimalne. Płyty z granulatu gumowego są odporne na czynniki atmosferyczne, dzięki czemu ich użytkownicy mogą cieszyć się całoroczną nawierzchnią na plac zabaw czy boisko przez wiele lat i bez żadnych dodatkowych kosztów utrzymania. Właściwości zainstalowanych płyt, tj. maksymalna wysokość upadku wg EN 1177, odbicie piłki, czy przepuszczalność wody są dokładnie zdefiniowane i ulegają jedynie śladowym zmianom w trakcie użytkowania nawierzchni. Przy prawidłowej instalacji i właściwym korzystaniu, przeciętny okres użytkowania płyt wynosi 15 lat lub nawet więcej.

Płyty z granulatu można instalować na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Wystarczy równe i trwale nośne podłoże (grys, tłuczeń, beton, jastrych, kafle ceramiczne, papa asfaltowa, folia dachowa, blacha, deski podłogowe, itd.). Płyty są zabezpieczone przed wandalizmem; w razie potrzeby można je łatwo zdjąć i położyć w innym miejscu. W zależności od produktu, płyty montuje się za pomocą kleju poliuretanowego, kołków montażowych, łączenia pióro-wpust, albo prostego, zamkniętego siłowo połączenia typu zamek. Za pomocą piły do drewna można łatwo i szybko przyciąć płyty na obrzeżach do pożądanego kształtu. Do przeprowadzenia prawidłowej instalacji nie potrzeba specjalistycznej wiedzy technicznej – może ona zostać wykonana własnoręcznie lub z pomocą miejscowego fachowca.

Co istotne, amortyzujące płyty WARCO w żadnym stopniu nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, co jest potwierdzone stosowaniem ich od wielu lat w szkołach, przedszkolach i na placach zabaw na zachodzie Europy i w USA. Ponadto są ekologiczne, a po zużyciu łatwo je usunąć, najlepiej oddając je do recyclingu.

 

Przejdź do sklepu